☰ menu
×Aktuality a články Činnost 2023 Činnost 2022 Činnost 2021 Činnost 2020 Činnost 2019 V. - XII. Činnost 2019 I. - IV. Činnost 2018 Plán na rok 2023 Ke stažení Ke stažení Ke stažení Přihlášky Přihlášky Přihlášky Naše služby Domácí zdravotní péče Kurzy první pomoci Ošacovací středisko Půjčovna zdravotnických a jiných pomůcek Dárcovství krve JÓGA pro seniory Letní tábory Soutěže Mladých zdravotníků Připravujeme Připravujeme Akce na aktuální měsíc Pomáhejte s námi Pomáhejte s námi Pomáhejte s námi Kontakt Kontakt Kontakt
 

„Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.“

Dárcovství krve

"Dárcovství krve je platnou výzvou pro každého zdravého člověka ve věku 18 - 65 let."

 

Dárcem se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 - 65 let dlouhodobě pobývající na území ČR s váhou vyšší než 50 kg, který má uzavřené veřejné zdravotní pojištění. Cizinci musí rozumět česky nebo si s sebou přivést tlumočníka. 

Dárcem krve se nemůže stát člověk, který prodělal infekční žloutenku, syfilis, tuberkulózu, břišní tyfus a některé tropické choroby. U infekční žloutenky typu A, infekční mononukleóze, borelióze apod. jsou dárci vyřazeni pouze dočastně, tedy na 1-2 roky. Dále se nesmí darovat krev pokud je osoba, po absolvovaném tetování či piercingu, zde může osoba přijít na darování krve až po uplynutí 6 měsíců. 

Z dárců krve jsou dále vyloučeni lidé s rizikovým chováním, kam patří časté střídání partnerů,  užívání drog apod. 

 
Jak se na odběr připravit?

Před odběrem minimálně 12 hodin by dárce neměl jíst tučná jídla, mléko a  nepít ve větším množství alkohol. Nedoporučuje se žádná větší fyzická zátěž jako například cvičení ve fitnesscentru aj. Velice důležitý je také dostatečný příjem tekutin. V den odběru je důležité vypít minimálně 0,5 l tekutin a to především sladký čaj, ovocné šťávy, káva bez mléka, voda. K odběru není nutno přicházet nalačno. Kdo je zvyklý snídat, nemusí snídani vynechávat (jinak je pro dárce na TS připravena snídaně před odběrem). Předejdete tím možné slabosti po odběru. Doporučená snídaně před odběrem je cereální pečivo, müsli tyčinka, kukuřičné lupínky, přesnídávka, čaj, ovocná šťáva aj. 

Darovat krev je v Písku možné v novém pavilonu laboratoří v areálu NEMOCNICE PÍSEK. Laboratoře a odběry dárců se nachází v 1. patře. S sebou je nutné si vzít průkaz totožnosti, kartičku pojišťovny a legitimaci dárců (pokud ji máte). 

POZOR!!!!!

Odběrové dny v Písku jsou pondělí a úterý. Je však velice důležité se předem objednat na telefonu 382 772 429.

 

Další informace o dárcovství naleznete zde...

 

Benefity pro bezpříspěvké dárce krve 

Bezpříspěvkový dárci krve mohou využít různé benefity u svých zdravotních pojišťoven, dále pak za každý bezplatný odběr si můžete odečíst 2.000,00 Kč od daňového základu. V den odběru máte rovněž jako dárce nárok na pracovní volno s plnou náhradou mzdy. A v neposlední řadě můžete využít mnoho slev,  například při vstupech na veřejných akcích a jiné. 

 

Oceňování bezpříspěvkových dárců krve

Několikrát ročně organizuje Oblastní spolek ČČK Písek pro své dárce slavnostní večery, kde jsou jim předány drobné dárky prostřednictvím zástupců ČČK a sponzorů. Zároveň je vždy připraveno hudební vystoupení a pohoštění. 

Dárci, kteří se nemohou účastnit slavnostního večera, si mohou vyzvednout drobné dárky do 30 dnů v místě působnosti OS ČČK. 

Drobné dárky pro rok 2018

     Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

 

Krůpěj krve

Uděluje se za první odběr na transfúzním oddělení. 

Bronzová medaile Prof. MUDr. Jana Janského 

Uděluje se za 10 odběrů. Předává ji OS ČČK na slavnostním setkání. 

Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Uděluje se za 20 odběrů. Předává ji OS ČČK na slavnostním setkání. 

Zlatá medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Uděluje se za 40 odběrů. Předává ji OS ČČK na slavnostním setkání.

Zlatý kříž ČČK III. třídy

Uděluje se za 80 odběrů. Předává jej OS ČČK na slavnostním setkání. 

Zlatý kříž ČČK II. třídy

Uděluje se za 120 odběrů. Předává jej OS ČČK na krajském slavnostním setkání

Zlatý kříž ČČK I. třídy

Uděluje se za 160 odběrů. Předává jej Úřad ČČK na celostátním slavnostním setkání. 

Plaketa ČČK Dar krve - dar života

Uděluje se za 250 odběrů. Předává ji Úřad ČČK na celostátním slavnostním setkání jednou za dva roky.